Vabandust provokatiivse pealkirja pärast, otsesõnu kehtib see eeldusel, et oled hetkel 35. aastane või noorem. Aga see on kujundlik näide. Kui Sa oled hetkel 64. aastane ja lähed juba aasta pärast pensionile, siis võid seda konseptsiooni kasutada näiteks järgmised 10 aastat.

Jutt käib liitintressist. Albert Einstein nimetas liitintressi kaheksandaks maailmaimeks, väga sügava põhjusega. Me kõik oleme liitintressist kuulnud, aga me tegelikult ei mõista seda lõpuni ja üle 90% inimestest kohe kindlasti ei saa sellest mitte mingil viisil kasu.

Kuidas on see võimalik, et Sa investeerid tasapisi, vähehaaval, kogusummas iga kuu 300 eurot, aga lõppsummana on liitintess sellest tekitanud üle miljoni euro? See on võimalik seetõttu, et liitintress ei rakendu mitte ainult sisse pandud rahale, vaid ka juba teenitud tulule (oluline erinevus!). Tagasi pealkirja juurde:

  • Sa investeerid igakuiselt, 300 eurot kuus, ilma igasuguse algkapitalita. (300 eurot ei ole juhuslik number, see on tänases Eestis umbes 15% keskmise leibkonna igakuisest sissetulekust. Seega pole mõtet vaielda, enamus meist suudaks seda teha, kui end kokku võtame!)
  • Sa jätkad investeeringuid 30 aasta vältel, keskmise aastase tulususega 12%.
  • Eeldusel, et Sa pole vahepeal midagi välja võtnud (st kõik tulud on koguaeg reinvesteeritud), oled 30 aasta pärast miljonär.

Loomulikult võib 30 aastat tunduda liiga pikk aeg. Muidugi võib 12% keskmine tulusus olla liiga suur. Tõtt-öelda võiks konservatiivselt arvestada tootlusega 6-12%, eeldusel, et investeerid kinnisvarasse või aktsiatesse. AGA, see ei muuda põhimõtet – liitintress kasvatab Su vara täiesti uskumatutes mõõtmetes. Proovi ise numbreid modelleerida, näiteks selles kalkulaatoris.

Õige aeg investeerimise alustamiseks oli eile. Paremuselt järgmine aeg on täna. Toon järgnevalt välja kõige põhilisema, mis võimaldab Sul liitintressi enda jaoks parimal viisil tööle rakendada:

  • Investeeri igakuiselt veidi – see on konkurentsitult parim viis. Kui oled seni uskunud, et pead esmalt koguma raha, et seejärel investeerida, siis oled valel teel. See suurendab oluliselt riske (võid sattuda languse perioodi), samuti ei rakenda Sa liitintressi enda kasuks tööle sel perioodil, kui raha lihtsalt kõrvale paned (ilma investeerimata).
  • Investeeri kinnisvarasse või aktsiatesse – ajalooliselt on hästi juhitud kinnisvarafondid tulusaima tootlusega varaklass, talle järgnevad aktsiad. Ülejäänud varaklassid jäävad juba pikalt kahest esimesest maha.
  • Ära jälgi turgu – turu lühiajalisi arenguid on VÕIMATU ette ennustada. Kes seda teha suudaks, oleks mõne aasta jooksul maailma rikkaim inimene. Seni pole seda veel keegi teha suutnud, vähetõenäoline, et Sina esimene oled. Investeeri lihtsalt koguaeg rahulikult edasi.

Mina alustasin liitintressi enda kasuks tõsisemalt tööle panekut kaheksa aastat tagasi. Ma ei suuda enda toonast otsusekindlust täna küllalt ära tänadaUsu mind, 10 aastat hiljem tundub see Sulle selle dekaadi parim otsus, mis Su elu postiivses suunas mõjutab.

Kui tundub, et võiksid kellegagi neid teemasid arutada, siis võta meiega ühendust kontaktvormi kaudu siit.