Räägin Sulle parimast kinnisvarainvesteeringust esmalt aktsiate näitel. Loodetavasti tundsid pildil oleva isiku ära, ta on vanahärra Warren Buffett, Maailma üks kõige rikkaimaid inimesi ja läbi aegade edukaim investor. Buffett on oma massiivse varanduse akumuleerinud tänu oskusele valida tulevikus kõrget tootlust pakkuvaid aktsiaid. Imetlusväärne on, et aktsiad, mida ta on valinud, on kõigile kättesaadavad ja üldtuntud. Neli kõige suuremat investeeringut tema portfellis on järgmised: Apple, Bank of America, Coca-Cola, American Express.

Mis on neil neljal firmal ühist?
Warren on USA mees ja kõigil neljal eelmainitud kompaniil on ülimalt tugev turuosa nii USAs kui ka tegelikult kogu Maailmas. Nad on mitmeski mõttes monopoolse turupositsiooniga. Siinkohal ei pea ma sõna "monopol" all silmas midagi negatiivset, keelatud turukokkuleppeid või muud hirmast. Ma mõtlen seda kõige paremas kapitalistlikus võtmes – neil firmadel on nii tugev turuosa, et see mõjutab ülimalt positiivselt nende rahavooge.

Kui me läheme poodi, siis The Coca-Cola Company tooted kipuvad meile ikka ette (ja hiljem korvi) jääma. Oletame, et otsustame olla tervislikud ja enam suhkruvett ei joo. Siis aga avastame, et ka meie ostetud naturaalne mineraalvesi kuulub Coca-Colale.

Kõigi aegade kõige tootlikum kinnisvara on...
...monopoolne kinnisvara. Selleks, et Sinu kinnisvara toodaks rohkem raha, kui teised alternatiivid peab tal olema mingeid iseloomujooni, mis on mõnevõrra asendamatud, teisisõnu, monopoolsed (nagu Buffetti valitud firmadki). Ekslikult arvatakse tihti, et see erilisus on kirjeldatav ühe omadusena, näiteks soovitatakse investeerida ainult Tallinnasse, ainult külaliskorteritesse, ainult renoveerimata korteritesse, ainult uutesse korteritesse, ainult väikelinnade korteritesse, ainult ühetoalistesse, ainult neljatoalistesse, ainult äripindadesse jne.

Näiteid on lõputult, aga tegelikult ei taga ükski konkreetne üksikomadus head tootlust. Samamoodi ei saa soovitada, et ainult limonaaditootja aktsiad tasub osta. Sinu kinnisvara peaks olema oma olemuselt tervikuna monopoolne, mitte lihtsalt ühe väga hea omadusega.

Maailma parim kinnisvaraobjekt
Kõige tootlikumaks objektiks on moderne eramu vanalinnas, metsa sees ja mere ääres. Kuna sellist objekti pole keegi veel saanud osta, siis tulebki kaaluda neid paremuselt järgmisi, hinnates vara tervikuna. Kui ühe konkreetse omaduse peaks välja tooma, millest see monopoolsus alguse saab, siis loomulikult on see esimene omadus asukoht.
Pildid / WOWW dot