Selle aasta esimestel kuudel, eriti nüüd kevadel, kõlab kinnisvara rindelt üha paanilisemaid uudiseid. Korterite jääk on madal, uusi arendusi pole kiirelt juurde tulemas, mõnede korterite ostmisel on tekkinud ka oksjone. Olen hiljuti rääkinud mitmete turuosalistega (arendajad, ostuhuvilised, vahendajad) ja nad kõik kinnitavad ühest suust – midagi saada pole, kõik on otsas, ühesõnaga – paanika.

See foon viis mu mõtted ütlusele: "Ole ahne, kui teised kardavad ning karda, kui teised on ahned". Olen ka ütluse autori, Maailma rikkaima investori Warren Buffett´i elulooraamatu läbi lugenud (oli see alles tellis, 816 lk). Enda lõbustamiseks katsusin vanahärra Buffett´it ette kujutada tänasel Tallinna korteriturul rapsimas. Kujutlesin, kuidas ta mõtleks midagi sellist:

  • Vaja on kiirelt tegutseda, sest täna mitte ostes on homme korterid veelgi kallimad!
  • Kui võimalik, võimendada laenuga, niikuinii tõuseb, siis saab hiljem juba korralikumat kasumit!
  • Kui vaja, osalen kasvõi oksjonil, tühjade pihkudega igal juhul ei jää!

Kujutasin vaimusilmas ette, kuidas ta tuiskab Merko kontorist otse YIT-sse ja siis ületab pisut kiirust, et enne tööpäeva lõppu veel Endoverist läbi jõuda... Jah, ma tõesti proovisin, aga ma ei suutnud seda ette kujutada.

Äkki on asi selles, et Warren Buffet sõidab autoga üliaeglaselt, nagu tigu? Tal on nimelt tõenäosusteooria (need on tal tasemel, see on tema leib), et ta kompenseerib aeglase sõidukiirusega riske, mis tema vananemisega on tekkinud seoses autojuhtimisega. Ta on veendunud, et kui ta õnnetusse satub, siis on tagajärjed oluliselt väiksemad.

Teine probleem on muidugi selles, et hr Warren ei ole kunagi läinud mingite hulluste ja ostubuumidega kaasa. Ma ei suuda teda ette kujutamas järjekorras Merko ukse taga, muretsemas, kas ta ikka kindlasti saab korteri enne maikuud ära osta. Hirm ja ahnus on rahapaigutaja igipõlised vaenlased.

WOWW seisukoht on, et las need korterid olla (ajutises) defitsiidis, meie katsume seni leida teisi kinnisvaraalaseid võimalusi rahateenimiseks. Investoril peab ostuhetkel alati turvavaru olema. Üüriturg on hetkel ju kehvakene. Kui osta nüüd veel korter oksjonilt...see ei tundu kohe kuidagi toimiv valem

Kel aga vaja hädasti kodu osta ja investeerimine pole teemaks, siis on muidugi teine lugu ja varakevadel ju õues ööbida ei saa! Tasub aga eeldada, et ega arendajad pole rumalad – kinnisvaraarendus on lihtsalt pika inertsiga tegevus. Ühel perioodil on kortereid liiga vähe, siis toodetakse hooga juurde, seejärel on neid jälle liiga palju. Täpselt parasjagu ei ole kunagi.